Potřebujete FTP klienta ?
Práce se soubory
 
 
 
 
 
 
 

Potřebujete FTP klienta a ještě ho nemáte?

Pak už dál nemusíte hledat.
Total Commander zvládá hravě tento druh přenosu dat po internetu a to s velmi pěkným a přehledným uživatelským rozhraním.
Můžete být připojeni k několika serverům na internetu najednou a přepínat mezi nimi tak jednoduše, jako mezi adresáři na svém PC.

Pokud používáte některá připojení opakovaně, jednoduše si nastavíte předvolby s vyplněnými údaji a pak už používáte jen tuto předvolbu k rychlému připojení.
Kopírovat, přenášet, mazat soubory na vzdáleném počítači lze provést úplně stejně, jak to umíte s Commanderem na vlastním počítači.

Sám jsem zkoušel asi čtyři nebo pět FTP klientů, některé z nich jsem stahoval z internetu jako věhlasné. Někteří z nich se chlubili, že jsou jediní v češtině. Všechny jsem přestal používat, když jsem zkusil Commandera. I on podporuje přenos pomocí vícevláknového připojení tzv. threadů.

Úplně nakonec něco pro ty z Vás, kteří jste dočetli až sem, a přece stále nevíte, na co se FTP klient používá. Internet totiž není jen přenos textu a obrázků, tedy stránek, které si běžně prohlížíte třeba nyní v Internet Exploreru. Z internetu lze stahovat také celé soubory
a programy pomocí tzv. File Transfer Protokolu. To sice umí i internetový prohlížeč, ale co určitě neumí je poslat Váš soubor na cizí vzdálený počítač. Abyste mohli nyní prohlížet tuto stránku, musel jsem ji doma napsat a pak ji pomocí FTP klienta přenést na vzdálený počítač (server) mého poskytovatele připojení.

Otravují Vás přibývající reklamy, blikající obrázky a animace na internetových stránkách? Nechcete na stránkách vyplňovat vyžadované osobní údaje a e-mail ?
Nepoužívejte tzv. HTTP protokol, ale FTP protokol !!  Na internetu, na FTP serverech najdete potřebný software a to i takový, který se na HTTP stránkách nevyskytuje !
S pomocí Total Commanderu jednoduše stáhnete potřebný software na Váš počítač.



Praktické rady pro FTP klienta

K připojení k FTP serveru použijeme na tlačítkové liště tlačítka "FTP- připojit se" nebo "FTP- nové připojení".

První použijeme spíš na opakovaná připojení k neanonymním serverům vyžadujícím uživatelské jméno, heslo, hostitele apod. Pokud máme např. svoji webovou stránku a spravujeme ji pomocí FTP protokolu, zvolíme "Ftp-připojit se", "nové připojení" a do okna poprvé zadáme údaje, které nám sdělil poskytovatel připojení při registraci. Příklad je na obrázku vpravo.
Při opakovaném připojování už zvolíme jen tlačítko "FTP-připojit se", kurzorem označíme relaci a následuje povel"připojit".


Tlačítko "FTP-nové připojení" použijeme pro anonymní servery dostupné všem uživatelům. Do dialogového okna stačí napsat např.: ftp.adobe.com. Na internetu je takových anonymních serverů opravdu hodně a dá se z nich získat mnoho sotwaru
.


Pokud jsme se úspěšně k nějakému serveru připojili, změní hlavní panel Commandera poněkud svůj vzhled, pod tlačítkovou lištou vidíme režim přenosu dat, kousek vpravo tlačítko pro odpojení a prováděné příkazy.

Lišta s disky se doplní o tlačítko serveru a těch můžeme připojit naráz třeba devět a pak mezi nimi postupně přepínat. Obě okna Commandera používáme stejně jako v klasické podobě, tzn. v jednom okně otevřeme soubory našeho počítače, v druhém okně soubory vzdáleného serveru a pomocí příkazů na spodní tlačítkové liště kopírujeme, přejmenováváme apod.
Když kopírujeme soubory ze vzdáleného počítače (serveru) na náš jedná se o tzv. download
a musíme v tom případě počítat s přenosovou rychlostí našeho modemu. Jde-li vše hladce trvá download souboru o velikosti 3 MB asi 10 minut.

Kopírujeme-li obráceně z našeho PC na server (např při přenosu a správě webových stránek) jedná se o upload a zase nám v rychlosti přenosu stojí v cestě modem.
Když najdeme na vzdáleném počítači hodně zajímavých souborů, které chceme navštívit
i příště dáme při odpojení povel "uložit aktuální připojení" a příště použijeme pro rychlé připojení libovolně pojmenovanou předvolbu. Skutečný režim přenosu dat při downloadu vidíme na spodním obrázku.
Přitom zůstává zachovaný veškerý komfort Commandera - v jednom okně vidíme soubory
na našem PC, v druhém okně soubory vzdáleného serveru třeba někde v Austrálii.
Zajímavé adresy FTP serverů:

ftp.adobe.com - na tomto serveru najdete ke stažení aktuální verze Acrobat Readeru, který je
i v české verzi!
ftp2.nero.com - aktuální verze vypalovacího programu Nero Burning Rom 5.5, Nero InCD, InCDUDFReader a další doplňky.
download.nvidia.com
- aktuální verze ovladačů pro grafické karty N Vidia.